ostrihom

dobogoko

budapest

szentendre

Štúrovo

sturovoMesto vďaka výhodnej polohe bolo osídlené už v praveku a bolo dôležitým dunajským bodom už dobe rímskej.
Dnes je Štúrovo moderné mesto ktoré navštevuje v letných mesiacoch mnoho návštevníkov hlavne kvôli termálnemu kúpalisku Vadaš.
Štúrovo je najužnejším a najteplejším bodom Slovenska.

Ostrihom

esztergom

Ostrihom je mestom mimoriadne bohatým na turistické atrakcie. Okrem prírodných daností disponuje veľkým množstvom kultúrnych a historických pamiatok. Jeho vynikajúca poloha pri Dunaji a blízkosť hlavného mesta Budapešť ho predurčujú na významné centrum cestovného ruchu.

V dobe vládnutia Arpádovskej dynastie bol Ostrihom hlavného mesta Maďarska, centrom Ostrihomskej župy, neskoršie až do r. 1950 Komáromsko-ostrihomskej župy. Ako sídlo ostrihomského biskupa bolo tiež centrom rímsko-katolickej cirkvi krajiny. Málo ludí vie, že v Ostrihome bol v r. 1881 založený Maďarský červený kríž. Mesto je tiež centrom Eurorégia Ister-Granum. Domácich a zahraničných návštevníkov čaká so stále sa rozširujúcou ponukou. Z pohľadu počtu pamiatok a historických artefaktov sa Ostrihom radí medzi najbohatšie európske mestá.

Višehrad

visegradVisegrád ( Vyšehrad ) a Ohyb Dunaja ( Dunakanyar ) je jedným z najnavštevovanejším turistickým miestom v krajine.Vyšehrad bol postavený v mimoriadne známej ,krásnej oblasti Madarska, na najmalebnejšej časti dvojitej S
línie zákruty Dunaja, 40 km od Budapešti.
V dejinách stál vždy v centre pozornosti. Vdaka tomu tu zostalo mnoho pamätihodností. V meste môžeme na viacerích miestach vidieť rímske ruiny. Mesto zažívalo svoj další zlatovek počas panovania kráľa Mateja Corvína.
Kráľ sa pustil do veľkolepej výstavby a rekonštrukcie, bol vytvorený súbor kráľovských palácov ,ktorých pozostatky môžeme pozorovať počas našich prechádzkách po múzeách. Medzi historickými hradbami paláca sa každoročne usporadúvajú ,,Vyšehradské zámocké hry" ktoré lákajú tisícky návštevníkov. Okrem historickej dôležitosti je významná aj nádherná prírodná scenéria a zdroj liečivých vôd. Medzi najviac navštevované atrakcie patrí hrad Fellegvár ,Šalamuská veža, Bobová dráha a Fun Extreme Canopy.

Szentendre

szentendreKto už raz videl,nikdy nezabudne na krásne madarské mestečko ležiace pozdlž Dunaja, južne od Vyšehradu ,na bydlisko maliarov, sochárov, Szentendre.
Svojimi úzkimi uličkami,dlaždenými kamennými dlažbami šplhajúcimi na kopec,obrazom mesta z 18 soročia je toto mesto jedinečným umeleckým zoskupením. Mestečko za svoju mediteránnu atmosféru môže ďakovať Srbom, ktorí utiekli pred Osmánmi. Srbi sa tu usadili a v priebehu troch storočí postavili niekoľko kostolov. Szentendre je od 17.str.cirkevným a kultúrnym strediskom Srbov žijúcich v Madarsku. Stojí za to stráviť tu aj celý deň medzi domčekmi v štýle baroka,prechádzať sa uličkami ,alebo ísť na vychádzku do areálu Národopisného múzea pod šírim nebom, do skanzena.

Kováčovské kopce

kovacspatakKováčovské kopce sa nachádzajú 5 km od Štúrova. Patria medzi málo známe pohoria ,ale napriek tomu sú tu možnosti na pekné výlety a pešiu turistiku v neporušenej prírode. Trasa s červeným značením poskytuje krásne výhlady na Ostrihom a pohorie Piliš v Maďarsku. V Kováčovských kopcoch sa nachádzajú dve národné prírodné rezervácie.
Jedná sa o NPR Burda ( alebo Kováčovské kopce -juh), a NPR Leliansky les (alebo Kováčovské kopce -sever).

Dobogókő

dobogoko

Dunajsko Ipeľský Národný Park - nedaleko Ostrihomu. Dobogoko -miesto liečivých energií ktoré sa nachádza v Pilišskom pohorí je veľmi dobrý tip na pekný výlet. Turistické cestičky Vás povedú miestami kde sa stali uzdravenia,krásnymi výhľadmi na pohorie Borzsony a na Slovensko. Traduje sa že je sa tu nachádza srdcová čakra zeme.Túto vetu vyslovil Dalajláma v roku 2006 ktorý pohorie Piliš navštívil už viackrát. Najvyšší bod Dobogoko sa nacháádza 700 m.n.m.

Budapešť

budapestHlavné mesto Maďarska s dvoma miliónmi obyvateľov je komerčným a administratívnym centrom krajiny. S rozmanitou, často smutnou históriou, neuveriteľnou architektúrou a bohatým kultúrnym dedičstvom je prezývaná "stredoeurópskym Parížom." Jej identita je niekde medzi západným luxusom a ľudovou tradíciou. Mesto je rozkročené v jemnej zákrute Dunaja, má široké bulváry, zarastené zelené parky a prepracované kúpeľné domy. Atmosférou pripomína obdobie priemyselnej revolúcie, kedy bola postavená jej najväčšia časť...